Doriano Grėjaus portretas / Menininko jaunų dienų portretas

Doriano Grėjaus portretas / Menininko jaunų dienų portretas

Author: Oscar Wilde

Format: Leather Bound

Pages: 414 pages

Language: Lithuanian

Published: April 3rd 1989

Vienintelis išspausdintas Oskaro Vaildo romanas. 1890 m. jis pasirodė žurnale Lippincott’s Monthly Magazine. Kūrinyje pasakojama apie Dorianą Grėjų – Bezilio Holvardo paveikslo pozuotoją. Nagrinėjamos nuodėmės, meno, grožio ir kultūros reikšmės idėjos, teigiama hedonistinė pasaulėžiūra.
Vaildas kūrinį parašė per 3 savaites. Po romano paskelbimo kilo skandalas – „Doriano Grėjaus portretą“ reikalauta uždrausti, o autorių nuteisti už amoralaus gyvenimo būdo propagavimą. Tačiau skaitytojų tarpe jis buvo populiarus. Kūrinys laikomas filosofiniu romanu su dekadentiška, faustiška dvasia. Čia Fausto vietoje – Dorianas Grėjus, o Mefistofelio – lordas Henris. Romane jaučiamos ir kitų kūrinių įtakos, bet bendrai jis laikomas unikaliu literatūros istorijoje.
Pagal šį romaną pastatyta daug filmų. Pats Doriano Grėjaus vardas dažnai naudojamas kaip amžinos jaunystės sinonimas. Doriano Grėjaus sindromu vadinamos didelės pastangos paslėpti kūno senėjimo požymius.

Airių rašytojo Dž. Džoiso romanas „Meninko jaunų dienų portretas“, atskleidžiantis talentingo jaunuolio dvasinę plėtotę, jo kaip menininko brendimą.